Пре 82 године, 15.6.1939. у 9 сати пре подне свечано је освештан камен темељац нове православне цркве Светог Ђорђа у Бору. Према записима борског пароха Андреје Ђорђевића, свечаности су присуствовали: управа Француског друштва Борских рудника, Савет борске црквене општине, представници државне и општинске власти у Бору, пододбор госпођа Друштва кнегиње Зорке у Бору, ученици обеју борских основних школа, грађанство и радници.
Освештање су извршили архијерејски заменик Епископа тимочког протојереј Драгиша Милетић, архијеријски намесник протојереј Миодраг Стаменковић и борски парох Андреја Ђорђевић. Свечаност је увеличана певањем руског мешовитог хора под управом Андреја Клепинина, архитекте Француског друштва Борских рудника по чијем је пројекту потом и саграђен нови борски храм.
Француско друштво Борских рудника било је заслужно за подизање храма, те је директор предузећа Емил Пијала положио свечано украшену повељу у отвор камена темељца. На крају свечаности одржан је говор протојереја Драгише Милетића, након чега је уследило послужење у дому борског пароха Андреје Ђорђевића.
Детаљан опис свечаности записао је управо парох Андреја Ђорђевић. Из историографског угла, нарочито из угла аутора фејсбук странице Упознајте Борски округ, реч је не само о значајном свештенику, већ и значајном хроничару који је за собом оставио богат извор у виду рукописног летописа за историју Бора од 1922. до 1940. године, период током кога је био борски парох.
Оно што је освештање камена темељца новог храма у Бору чинило друкчијим од осталих таквих свечаности у остатку земље, јесте оно што је уједно осликавало живот Борана тих година. То је међунационални склад и толеранција. Подизање храма Српске православне цркве ујединило је староседелачко становништво, Французе, Русе, али и друге нације. Парох Андреја Ђорђевић записао је да је камен темељац израдио службеник Француског друштва Борских рудника господин Балдуки, који је био Италијан.
На фотографији у илустрацији приказани су потоњи радови на изградњи новог борског храма, из исте 1939. године. Фотографија је део фотодокументације Француског друштва Борских рудника из приватне колекције Љубе Маркова – грађа Народне библиотеке Бор. Године 2007. Народна библиотека Бор публиковала је ,,Летопис борске парохије и црквеˮ Андреје Ђорђевића у штампаном издању са факсимилом оригиналног рукописа.